Hollcert Heftruck cursus

Kurs obsługi wózków widłowych

Home Kurs obsługi wózków widłowych Kurs obsługi wózków widłowych

Kurs obsługi różnych wózków widłowych

Na tej stronie przedstawiamy najczęstsze typy wózków widłowych, dla których standardowo organizujemy jednodniowe kursy w naszych oddziałach w Eindhoven i Waalwijk bądź w siedzibie klienta. Możliwe jest również odbycie łączonego kursu na różne wózki. W poniższym formularzu prosimy zaznaczyć wybrane wózki, a my doradzimy odpowiedni kurs. Na naszej liście nie ma wybranego środka transportu? Np. wózka zaciskowego, 4-drożnego wózka wysokiego składowania czy ładowarki bocznej? Prosimy o kontakt, a wspólnie przeanalizujemy możliwości organizacji kursu skrojonego na miarę.

Dlaczego warto uzyskać certyfikat obsługi wózka widłowego

Przepisy stanowią, że operatorzy pojazdów roboczych muszą być w stanie wykazać, że posiadają stosowną wiedzę i umiejętności, aby móc to robić bezpiecznie. Każdy pojazd roboczy wymaga od operatora posiadania certyfikatu. Zatem na wózek widłowy i wózek wysokiego składowania należy mieć dwa odrębne certyfikaty. Dotyczy to również wózków EPT i sztaplarek – wózków, których różnice są jeszcze mniejsze.

Termin ważności kursu na wózki widłowe

Certyfikat obsługi wózków widłowych jest ważny przez 5 lat. Po 5 latach należy ponownie odbyć kurs. Kursant posiada już certyfikat Hollcert? Zatem może skorzystać z oferty przedłużenia go w obniżonej cenie. Podczas zgłoszenia prosimy podać swój numer certyfikatu.

EPT training Hollcert

Kurs na wózki EPT (elektryczne wózki paletowe)

EPT to angielski skrót od elektrycznych wózków paletowych. Ten rodzaj wózków został stworzony do transportu palet w magazynie wyłącznie na poziomie 0. Zazwyczaj wykorzystywany jest do załadunku i rozładunku oraz transportowania palet na regałach. Wysokość wideł wózka EPT nie przekracza 30 cm. Wózki te dostępne są w trzech wersjach instalacji dla operatora:

 • w wersji bez platformy i podpór
 • ze składaną platformą i podporami
 • ze stałą konstrukcją dla operatora

Niektóre EPT są nawet wyposażone w fotel operatora. Jeżeli kandydat będzie pracował z wersją z fotelem, zalecamy odbycie łączonego szkolenia na wózki EPT i wózki wysokiego składowania. Każdy wózek widłowy posiada własne szczególne właściwości, które omawiane są na szkoleniu.

LLOP training Hollcert

Kurs LLOP (Low Level Order Picker)

Niskopoziomowy wózek do kompletowania zamówień wyposażony jest w bardzo długie widły znajdujące się za operatorem. Wózki te wykorzystywane są zazwyczaj do przewożenia wielu koszy, do których zamówienia kompletowane są ręcznie i wyłącznie z poziomu 0. Stąd nazwa „low level”. Często wyposażone są w sterowanie zdalne umieszczone w specjalnej rękawicy. Podobnie jak EPT wózki te unoszą widły maksymalnie na 30 cm. Z uwagi na długość wózka konieczna jest szczególna ostrożność, aby nie uderzyć w coś podczas manewrowania. Niekiedy wózek ten nazywany jest OPT. Niskopoziomowe wózki do kompletowania zamówień często zapewniają większy komfort, a ich elementy sterownicze są bardziej ergonomiczne, co pozwala optymalizować czas kompletacji i uzyskiwać lepsze wyniki. Zainteresowany kursem na ten typ wózka? Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Stapelaar training Hollcert

Kurs obsługi sztaplarek (STAPELAAR)

Mimo iż sztaplarka bardzo przypomina EPT, wyposażona jest w maszt umożliwiający chwytanie palet z wyższego poziomu. Z uwagi na jej standardowe wymiary możliwe jest również pobieranie palet w wąskich alejkach dostosowanych do wózków wysokiego składowania. I podobnie jak wózki EPT sztaplarki dostępne są w trzech typach konstrukcji dla operatora. I tym razem w przypadku wersji z fotelem operatora zalecamy wybór kursu łączonego na sztaplarki i wózki wysokiego składowania. Poniższy formularz umożliwia zamówienie kursu na wybrany wózek.

Heftruck training Hollcert

Kurs obsługi wózków widłowych (HEFTRUCK)

Wózki widłowe swoją popularność zawdzięczają wszechstronności. Stosowane są do przewozu standardowych palet i niestandardowych materiałów, a ich zakres zastosowania można rozszerzać przy pomocy akcesoriów montowanych w miejsce standardowych wideł. Podczas pracy z użyciem wózka widłowego szczególną uwagę należy poświęcić podstawowemu schematowi prac oraz wadze materiałów ułożonych na widłach. Nasz kurs rozpoczynamy od zajęć teoretycznych. Gdy uczestnicy opanują już materiał teoretyczny, nadchodzi czas na zastosowanie go w praktyce.

Re

Kurs obsługi wózków wysokiego składowania (REACHTRUCK)

Wózki wysokiego składowania powstały w odpowiedzi na zwiększające się rozmiary hal magazynowych przy jednoczesnym zmniejszaniu przestrzeni do manewrowania wózkiem widłowym. Wózek wysokiego składowania jest o około 1 metr krótszy od wózka widłowego, co pozwoliło zwiększyć liczbę regałów w magazynach. Jest to jednakże najtrudniejszy typ wózka dla osób o niewielkim doświadczeniu w pracy w logistyce ze względu na dwie pozycje kierownicy: 180 i 360 stopni. Dysponujemy dużą liczbą wózków wysokiego składowania, aby każdy kandydat miał możliwość praktycznych ćwiczeń podczas kursu.

HLOP training Hollcert OPT

Kurs obsługi HLOP (Hoge Level Order Picker) Drive IN + VNA

Cel zastosowania wózka HLOP jest podobny jak w przypadku LLOP, jednak strukturalnie różnice są zasadnicze. HLOP również służy do ręcznego kompletowania zamówień, ale nie jest ograniczony do poziomu zero. Wysokość, na jakiej można obsługiwać HLOP, ogranicza jedynie wysokość magazynu. Wózki te mogą być obsługiwane w trzech trybach:

 • Ręczny
 • System Drive IN oparty na prowadnicach wzdłuż regałów, po których HLOP prowadzony jest na specjalnych rolkach do niego przymocowanych.
 • System VNA oparty na czujnikach magnetycznych wózka i wbudowanej linii magnetycznej na podłodze magazynu (na środku alejki), wózek prowadzony jest automatycznie. Uwaga! W przypadku tego typu wózków zalecamy odbycie kursu łączonego z wózkiem typu combi.

Systemy Drive IN i VNA pozwalają na jeszcze większą liczbę regałów w magazynie. W tak wąskich alejkach nie może pracować żaden inny typ wózka widłowego. Wózek ten często nazywany jest też OPT (Order Pick Truck) lub MUT (Man Up Truck).

Combitruck training Hollcert

Kurs obsługi wózków combi + VNA

Ten typ wózka widłowego posiada wszystkie wady i zalety HLOP. Może pracować w równie wąskich alejkach i ma te same 3 tryby. Różnica tkwi w tym, że w przypadku wózka combi nie chodzi o ręczne zbieranie zamówień, ale o wyciąganie całych palet i układanie ich na półkach. Jako jedyne centrum szkoleniowe w Holandii udostępniamy naszym kursantom ten typ wózka combi! Czasem wózek ten nazywany jest VNA (Very Narrow Aisle), czyli wózek do wąskich alejek. Po odbyciu naszego interaktywnego kursu kandydat wie, jak bezpiecznie wykonać pracę z użyciem wózka typu combi oraz jak zminimalizować zagrożenia, które mogą wystąpić podczas prac.

  Napisz do nas

  Rezerwacja szkolenia? Prosimy zostawić dane i opisać swoje życzenia, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

  Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.

  Klikając przycisk Wyślij, wyrażasz zgodę na przechowywanie danych przez Hollcert B.V. Tu możesz zapoznać się z pełną polityką prywatności i plików cookie.